Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI ÖNCESİ VE SONRASI

Burun Estetiği, estetik cerrahların bayanlarda ve erkeklerde en sık yaptığı operasyonlardan birisidir. Birçok nedenle burunda şekil bozukluğu söz konusu olabilir. Genetik nedenler, ufak yaşta geçirilen düşme ve çarpma gibi travmalar bunlardan bazılarıdır. Burun şeklinin bozuk olması erkeklerde de kadınlarda da psikolojik sorunlara ya da komplekslere sebep olabilir. Fonksiyonel burun estetiğinde hem görünüm he de düzeltilmesi amaçlanır.

Hangi Durumlara Burun Estetiği Operasyonu Yapılır?
Burun estetiği operasyonu görünüm amacı ile daha çok tercih edilse de bazı hastalarımız solunum şikâyeti ile de başvurmaktadırlar. Bu durumda, görünümde bir kusur var ise solunum problemi giderilirken bu kusurunda giderilmesi gerekebileceği belirtilir. Burun estetiği operasyonu yapmış oldurmayı düşünen kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.

Naturel burun estetiği

Burun Estetiğinde Doğallık
Burun estetiğinde temel amaç o hanım veya adamın yüzüne yakışan mümkünse ameliyat olduğu dahi anlaşılmayan ancak yüzün öteki parçalarıyla uyumlu natürel organik bir görünüm oluşturmaktır. Operasyon tamamen kişiye özel olmalıdır. Operasyon öncesinde hasta ve cerrah detaylı bir halde mevzuşmalı hastanın beklentilerini de dikkate alarak hasta için en uygun burun tipi cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI ÖNCESİ VE SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

Burun Estetiği yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli?

Burun ameliyatı öncesinde sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Düzenli uyku her zaman olduğu gibi burun ameliyatlarında da önemlidir. Kullanılan ilaçlar varsa bunların muhakkak uzman hekime bildirilmesi gerekmektedir. Aspirin şeklinde ilaçların kullanımı ameliyat esnasında ve ya daha sonra kanama sorununa yol açabilir. Bundan dolayı ameliyattan en az 15 gün önce bu tip ilaçları kullanmayı bırakmalısınız. Aynı zamanda doğum denetim hapı kullanılıyorsa muhakkak hekime operasyon öncesinde bildirilmelidir. Operasyon öncesinde minimum 15 gün süre ile sigara kullanımı durdurulmalıdır. Bu şekilde yaranın daha hızlı ve sorunsuz iyileşmesi sağlanır. Aynı şekilde alkol kullanılmaması da çok önem teşkil etmektedir. Ameliyat öncesinde minimum 6 saat süresince su da dahil olmak üzere aslabir şey tüketilmemelidir.

Burun Operasyonlarında Süreç
Burun operasyonu genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Averaj 45 dakika ile 1:30 saat arası sürmektedir. Ameliyat sonrası ise ortalama 1 ile 3 gün arasında nazal delikli tamponlar kullanılır ve ortalama bir hafta sonra ise burun alçısı çıkarılır.

çoğu zaman, bir haftayı tamamladıktan sonrasında çoğu fert günlük hayatına, sosyal faaliyetine ve işine geri dönebilir.

Operasyon sırasında kullanılan teknikler açık ve kapalı yöntemler olarak ikiye ayrılır. Günümüzde çoğu cerrah açık yöntemi tercih etmekle birlikte, kapalı yöntem ile operasyonu gerçekleştirenlerde vardır.

Burun ameliyatları sonrasında yara izi problemi olmaz. Burun estetiği ameliyatları genellikle genel anestezi altında yapılmasına rağmen burnun bazı güzel duyu problemleri lokal anestezi altında da rahatlıkla yapılabilir. Hafif burun kemerli olgularda kapalı yöntemle burun sırtı tıraşlanması çok başarılı neticelar verir. Hafifçe burun ucu düşüklüğü olgularında yine lokal anestezi altında ufak bir müdahale ile oldukça başarılı neticelar elde edilebilir.

Burun Estetiği Ameliyat Sonrası
Ameliyat sonrası hasta memnuniyeti ve başarı oranları cerrahın tecrübesi kullandığı teknik ve hastanın beklentisiyle doğru orantılıdır. Tecrübeli bir cerrahın başarı ve hasta memnuniyet oranı yüzde 90’ın üzerindedir. Ancak bazı hastalarda operasyon sonrası istenen netice elde edilemeyebilir ve ikinci bir operasyona ihtiyaç duyulabilir. Böyle durumlarda hastanın kesinlikle hekimi ile yine görüşmesi var olan problemlerin detaylı analizinin birlikte yapılması beklentilerin tekrar gözden geçirilmesi ve yeni bir operasyona karar verilmesi gerekli olabilir.

Burun estetiği 2017

İkinci ameliyatın zamanlaması hastanın problemlerinin şiddeti ile ilgili olarak değişebilir. Ameliyat sonrası bariz sorun olan olgularda ikinci müdahale kısa sürede yapılması gerekebilir. Ancak çoğu zaman ikinci bir müdahale için bir kaç ay hatta mümkünse bir yıl beklemek daha doğru olacaktır.

Burun şeklinden rahatsız olan kadın yahut erkekler de bu vaziyet onların gmeşhurk yaşantılarını iş başarılarını bilimsel nitelikli başarılarını aile hayatlarını negatif etkileyebilir. çoğu zaman bu probleme sahip olan insanlarda bazen ileri aşama özgüven eksikliği ortaya çıkabilir. Burundaki şekil bozukluğu sebebiyle okula gitmek istemeyen işe gitmek istemeyen evlilik yapmak istemeyen insanoğlu mevcuttur. Bu kompleksin meydana getirdiği ruhsal değişimler nedeniyle arkadaşlık aile ve toplumsal ilişkilerde başarısızlıklar yaşayabilirler. Burun estetiği ameliyatlarının bir tek fiziksel olarak, bir tek görünüm üzerine değişim yapılmadığını bununla birlikte operasyonu geçirmiş olan insanoğlunun ruhsal yapısı üzerine de pozitif yönde etkiler oluşturduğu unutulmamalıdır.

Burun estetiği yorumları

Burun Ameliyatının Planlanması
En önemli konulardan bir tanesi ise iyi mi bir burun tipi olması gerektiği konusunda ameliyatı yapmış olduracak olan ve ameliyatı yapacak olan hekimin beraber ve birbirini anlayarak karar vermesidir. En ideal olan vaziyet hastanın yüz yapısına uygun çok natürel bir burun tipi olmasına karşın bazı hastaların bunun haricinde natürel olmayan estetik olduğu belirgin anlaşılan bazı burun tiplerini isteyebildiği unutulmamalıdır. Bazı insanlar kalkık, ucu kalkık ve sırtı oyuk burun tipini beğenirken bazı insanlar burun ucu kalkık olmayan ve sırtı düz olan burun tipini daha çok tercih edebilmektedir.

Burun estetiğinde şişlik

Bu operasyon gerçekleştirilirken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir husus da hanımlarda ve erkeklerde farklı burun tipi ve yaklaşımın olabileceği unutulmamalıdır. Hanımlarda daha ince bir burun tipi planlanırken erkeklerde daha sert daha erkeksi bir burun tipi düşünülmelidir. Ameliyatta alın burun ve dudak burun açıları hanımlarda ve erkeklerde bazı farklılıklar göstermektedir. Yine burun sırtının hafifçe kavisli olması ve düz olması kadınlarda ve erkeklerde değişiklık arz eder. Burun estetiği yapmış olduracak olan hanım ya da erkekler bazen ellerinde bir başkasına ilişik fotoğrafla gelmiş olarak benzer bir burun istediğini ifade edebilirler. Bu fotoğraf cerraha o hastanın ne biçim bir burun istediği mevzusunda yol gösterici bir kılavuz olması anlamında faydalı olabilir. Sadece aslabir vakit aynı burun tipinin bir başkası için uygun olmayabileceği ifade edilmelidir.

Burun Estetiği Muayenesinde Gerçekliğin Önemi
rinoplastiBurun estetiği ameliyatında bir diğer önemli husus bazı hastalar ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası olası sonucu çeşitli bilgisayar programlarında görmek isterler. Bazı cerrahlar bu yöntemi kullanarak hastalarına ameliyat sonrası muhtemel sonucu ekrandan gösterirler. Bir çok cerrah ise bu görüşe katılmaz ve hastaya ameliyat sonrası muhtemel sonuç ile ilgili fotoğraf göstermez. Bu aşamada doğru olan belki hastaya benzer başka hasta fotoğraflarının öncesi ve sonrası gösterilerek hastanın bu konudaki düşünce ve değerlendirmeleri cerrah tarafınca dikkate alınabilir.

Ancak hastanın kendisinin ameliyat sonrası olası fotoğrafı gösterilmesi bir çok hastada hayal kırıklıklarına yol açabilir. Bundan dolayı hastaya ameliyat sonrası resimlerinin çeşitli bilgisayar uygulamalarıyla gösterilmesi doğru değildir. Burun estetiği operasyonunda fakatç normal solunum fonksiyonu yapan büyüklük şekil bakımından hastanın genel yüz karakteriyle uyumlu düzgüsel bir burun oluşturmaktır fakat hasta beklentileri mutlaka dikkate alınmalı sadece mümkünse abartıya kaçmadan naturel çizgiler içerisinde hoş bir burun oluşturmak amaçlanmalıdır.

Ameliyatsız Burun Estetiği
estetik ameliyatları içinde maksimum ilgiyi burun estetiği alır; ama burun estetiği ameliyatı öncesi kişilerin içinde korkular veya tedirginlikler belirir. Bu korkuları yaşayanlar için ise, en uygun yöntem ameliyatsız burun estetiği yöntemidir. Ameliyatsız burun estetiği her buruna uygun olmamakla beraber herhangi bir cerrahi müdahale gerçekleştirilmeden uygulanır. Burun ucu bölgesi, burun derisi ve burun sırtı olmak üzere üç farklı bölgede uygulanabilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği nasıl Yapılır?

Burun ucu bölgesi için botox yöntemiyle; Burun ucu ve üst dudak arasında bulunan bölüme enjeksiyon yapılarak burun ucu kaldırılır. Diğer operasyonlara oranla bir kaç dakika içerisinde gerçekleştirmesi mümkündür. Burun ucu bölgesi için kullanılan bir diğer yöntem ise; dolgu malzemeleriyle burun ucunun geçici olarak belirginleştirilmesidir. Ek olarak bu operasyon ile botox enjeksiyon yöntemi beraber kullanılabilir.

Burun sırtı bölgesinde bulunan çukurlar ve düzensizlikler dolgu maddesi ile giderilebilir. Burun sırtının kavisli ve kıkırdak yapısının ön ve arka kısmına yapılan dolgular ile burun sırtı kemiği törpülenmeden mesele giderilmiş olur. Burun ve alnın ortak bölgesinde meydana getirilen dolgu ile burnun yüze gore daha uygun hale getirilmesi sağlanmış olur.

Burun derisi için meydana getirilen peeling ve lazer işlemleri ile burun derisi canlandırılır, yeniler, parlaklaştırılır ve burun derisinde ki lekeleri giderir.

Ameliyatsız Burun Estetiğinin Avantajları

İşlemlerin hemen sonra iz kalmaması, anestezi gerekmemesi, operasyon daha sonra iyileşme süreci gerektirmemesi ve 10-15 dakika gibi kısa bir vakit da operasyonun gerçekleştirilmesidir. Ameliyatsız burun estetiğinin dezavantajları ise; geçici olması ve yapılabileceklerin sınırlı olmasıdır. Nefes alma şeklinde problemi olmayan, burnunda belirgin bir eğrilik bulunmayan, burnun güzel duyu görünüşünde kısmi problemler olan kişiler için ameliyatsız burun estetiği uygundur. Sadece kişinin ameliyatsız burun estetiği olabilmesi için bu işlemin geçici olduğunu ve bir süre sonrasında burnunun eski haline döneceğini kabul etmesi gerekmektedir.

Özetle;

Burun Estetiği Ameliyatı

Günümüzde yediden yetmişe burnundaki görünüş bozukluğundan şikâyetçi olan pek çok birey bulunmaktadır. Burundaki şekil bozuklukları kimi zaman ruhsal sorunlara bile yol açabilmektedir.

Rinoplasti ameliyatıAynı zaman da sağlıklı bir nefes alıp verme için burnun içyapısının incelenip ardından estetik operasyonların uygulanması gerekebilmektedir. Trafik kazalarında burnun fazla hasar almış olması, çocuk yaşta düşme, sürtme ve ya çarpmalardan meydana gelen nedenlerden dolayı burun estetiği yapılarak burnun eski formuna ve ya daha yüze yakışan tipte olmasına çalışılır.

çoğu zaman yüz hatlarına uymayan aşırı büyük ve kemerli burun şekilleri kişileri rahatsız etmektedir. Burnun uzun oluşu ve burun deliklerinin büyüklüğü de yan taraftan bakılmış olduğunda hoş durmamaktadır. Bir haftalık bir süreçte burun ile ilgili problemlerınızdan burun estetiği kurtulmanız mümkün olmaktadır.

Genel anestezi uygulaması ile burun estetiği bir buçuk saat sürmektedir. Kemerli buruna haiz kişiler de burnun törpülenmesinin peşinden kısa süre de başarılı sonuçlar elde edildiği benzer biçimde burun ucunun düşük oluşuna da müdahale edilerek başarıya ulaşılmaktadır. Burun estetiği yapılmış olduktan sonrasında ister açık ister kapalı yöntem kullanılmış olsun mutlaka burun ve çevresinde bir iz kalmamakta bundan dolayı insanların içi rahat etmektedir.

Burun Ucu Estetiği
Burunda bulunan kemik ve kıkırdak yapısına müdahale de bulunmadan yalnız burun ucuna yapılan estetik ameliyatına denir. Tipplasti olarak da bilinen bu ameliyat burun estetiğine nazaran daha olumludur. Kemik ve kıkırdak yapısına müdahale de bulunulmadığı için çabuk iyileşir ve ameliyatı kolay olur. Burun ucu estetiği ameliyatı; Tampon, atel ve bandaj kullanılmadan yapılmaktadır. Burunda bulunan kemik ve yumuşak yapının gelişmesini tamamlaması için 18 yaş sonrasında herkese uygulanmaktadır. Ancak genetik ve dış faktörlere bağlı olarak bu yaş sınırı esnek tutulmaktadır.

İple Burun Ucu Estetiği

Kalıcı dikiş aletleri kullanılarak burun ucunun yukarıya doğru asılma işlemidir. Buradaki amaç burun ucunu kalkık göstermek içindir. Sadece kullanılan bu teknikte ipler zamanla gevşemeye, renk değişikliğine ve karardığı için vücut tarafından dışarıya atılmaktadır. İple burun ucu estetiği ameliyatının kalıcı olmaması sebebiyle hastalar ve doktorlar tarafınca uygulanmamaktadır.

Burun Ucu Dolgusu

Ameliyatsız bir halde meydana gelen bu yöntem burun ucunu geçici veya kalıcı dolgu malzemeler ile doldurulmasıdır. Genel yada lokal anestezi gerektirmeyen bu işlem ortalama 15 dakika içinde sona erer. İple burun ucu estetiği ameliyatı şeklinde kalıcı olmayan bu işlem hastalar ve hekimler tarafından tercih edilen bir işlem değildir.

Burun Ucu Estetiği Kimlere Yapılır?

Burunlarının bir tek uç kısmında mesele olanlara yapılır. Ameliyatlar çoğu zaman; burun ucu kaldırma ve burun deliklerinde sıkıntısı olanlar için uygulanmaktadır. Ameliyatlar genel, lokal anestezi, açık ve kapalı teknik ile yapılmaktadır. Doktorunuz burun ucunun nasıl görünüme haiz olması gerektiğinin bilgisayar ortamında çizerek size data verir ve sizi ameliyata alır. Burun ucu estetiği ameliyatı ortalama 1 saat sürmektedir ve hasta aynı gün taburcu edilir.

Burun Ucu Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağır spor yapmamanız gereklidir.
Burnunuzu darbelerden korumanız gereklidir.
Burun tam halini 6 ay sonrasında almaktadır.
Alkol ve sigara kullanılmamalıdır.
Burun masajı yapmanız gereklidir.
Güneş ışığından korunmanız gereklidir.

Post Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *