BURUN ESTETİĞİ KAÇ YAŞINDA YAPILMALIDIR ?

BURUN ESTETİĞİ KAÇ YAŞINDA YAPILMALIDIR ?

Burun estetiği kimi zaman burnun sahip olduğu kötü şeklin düzenlenmesi için yapılıyor, kimi zaman de solunum sorunsı gibi çeşitli problemlerın üstesinden gelebilmek için bu yönteme başvurulabiliyor. Ancak her yaşta burun estetiği yaptırmanın uygun olmadığını ve doktorların bazı kriterler koyduğunu da kesinlikle akıldan çıkarmamak gerekiyor. Uygun olmayan yaşlarda yapılan burun estetikleri maalesef vücudun gelişimiyle birlikte daha kötü sonuçların alınmasına sebep olabiliyor ve bu konum ameliyatın yine edilmesine sebep olabiliyor.
Bu konudaki genel kanı, burun estetiği ameliyatının yapılması için 18 yaşın beklenmesi gerekliliği. Zira çocukların burun gelişimlerinin tamamlanması bu yaşları bulabiliyor ve gelişim tamamlandığında estetiği yürütmek daha basit bir hale geliyor. Tüm burun gelişiminin tamamlanmaması halinde maalesef ameliyatın peşinden istenmeyen bir şekil ortaya çıkabiliyor ve yeniden bir düzenlenme gerekiyor.
Ancak erkeklerin daha geç ergenliğe girmeleri sebebiyle erkeklerde 18 olan burun ameliyatı yaşı, kız çocuklarında 16 yaşa kadar inebiliyor. 16 yaşlarında burun estetiği olabilen kız çocuklarının bu kararlarını daha mantıklı bir halde verebilmeleri için yine de 18 yaşını beklemeleri öngörülüyor. Dolayısıyla ameliyatın bir tek sağlık sebepleri yüzünden değil, bununla birlikte hastanın doğru karar vermesi için de 18 yaşa kadar bekletildiğini söyleyebiliriz.
Fakat solunum problemlerinden muzdarip olanların burun estetiğini çok daha minik yaşlarda olmaları mümkün. Bu tip durumlarda sağlanacak yararların zararlardan daha fazla olması baz alınmaktadır ve ameliyat kararı doktorun incelemesi durumunda verilebilmektedir. Sadece erken yaşlarındaki burun ameliyatlarından önce burun kemiklerinin gelişim yapısı dikkatle incelenmeli ve bu gelişimin gidişatını bozmayacak bir şekilde operasyon gerçekleştirilmeli.
Bir çok anne-baba, çocuklarının burunlarından duydukları rahatsızlığı bir an önce giderebilmek için bu konuda biraz sabırsız davranabiliyor. Lakin bu işte pek aceleci olmamak ve doktorun önerilerini dikkate almak çok önemli. Ek olarak burnu yüzüne uyumlu olan bir çok kadın ve erkeğin de kendince bahaneler bularak burun estetiği yapmış oldurmak istemeleri daha kötü sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Eğer doktorunuz güzel duyu olarak burnunuzun yüzünüzle uyumlu olduğunu ve operasyonun gereksizliğini aktarıyorsa, onun görüşlerini de dikkate almanızı öneriyoruz.

Post Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *