Çene Ucu Estetiği Hakkında Bilgiler

Çene Ucu Estetiği Hakkında Bilgiler 

çene ucu estetiği kadınlar kulübü,çene ucu estetiği olanlar

çene ucu törpüleme,çene ucu estetiği yaptıran ünlüler

medpor çene protezi,çene ucu dolgusu,çene ucu implantı

çene ucu protezi fiyatları

Burun Ameliyatlarında Mentoplasty; Rinoplasti (Burun estetiği) operasyonu artık oldukça iyi bilinen ve ilgilenenlerin korkmadan yapmış oldurdıkları bir operasyon haline geldi. Bir çok hastada aynı zamanda solunum problemleri de olduğundan aynı işlem esnasında bunun da düzeltilmesi gerekiyor. Ancak burun estetik operasyonu için bir plastik cerraha başvuran hastaya ne fakatçla çene ucu düzeltilmesi gerekebilir?

Rinoplasti ameliyatında en önemli faktörlerden birisi ırksal faktördür. Irksal faktörler burun sırtının çıkıntılı yada çökük, burun ucunun düşük yada kalkık, derinin kalın yahut ince olmasından tutun da burun boyuna, genişliğine, burun deliklerinin şekline kadar bir çok orantıyı ve burun açılarını etkisinde bırakır.

Burun güzel duyu ameliyatlarında güzel duyu açıların önemi çok büyüktür ve bunlar hastanın profil fotoğrafı üzerinde bilgisayarda ölçülür.

En önemli açılardan bazıları glabella açısı, burun-dudak açısı, burun-mentum (çene ucu) açısıdır. Glabella açısı ölçümünde burna diğer tesir eden factor alın bölgesi yapısıyken, burun dudak açısında üst dudağın yerleşim şekli ve kalınlığı, burun mentum açısında da çene ucunun burun ile orantılı olup olmaması örutubet kazanır.

Çene ucu (mentum) problemleri çok çeşitlidir:

Çene ucu geride olması çene yüksekliğinin düzgüsel olması
Çene ucunun geride olması ve çene yüksekliğinin kısa olması
Çene ucunun geride olması ve çene yüksekliğinin uzun olması
Çene ucunun ileride olması ve çene yüksekliğinin kısa olması
Çene ucunun ileride olması ve çene yüksekliğinin düzgüsel olması
Çene ucunun geride olması ve çene yüksekliğinin uzun olması

Hastada bu durumlardan birisi söz mevzusu ise yapılacak işlemin rinoplasti ile sınırlı kalması, neticeta meydana getirilen burun ne kadar güzel olursa olsun, doğallığı ve ideal güzel duyu sonucu etkisinde bırakır.

Irksal faktörlerin öneminden daha önce bahsetmiştik. Ülkemizde bizlere başvuran rinoplasti hastalarında en sık gördüğümüz çene problemi kısa çene ucu ile beraber mentumun geriye yerleşim durumudur. Hipoplastik mentum denilen bu durumda hastanın çene ucu ufak, kısa ve geride olduğundan çene ucu altı bölge daralmış görünür yani hasta hep gıdısı varmış gibidir. Ek olarak burun da yüze bakılırsa çok büyük görünür.

Böyle bir hastada çene ameliyatı yapmadan yalnız burun ameliyatı yapılacak olursa:

Ya burnu minik çeneye uydurmak için çok minik yapılmalıdır ki bu durumda burun tüm doğallığını kaybeder, hastada nefes alma problemleri çıkabilir ve özellikle adam hastalarda hiç istenmeyen bir durumdur,

yahut çene dikkate alınmadan organik bir burun yapılır ki bu durumda da hasta ameliyat olmasına karşın hala burnunun büyük görünmüş olduğunden şikâyet eder ve ameliyattan memnun kalmaz.

Bu halde yapılması ihtiyaç duyulan, burun güzel duyu ameliyatı esnasında çene ucu eksikliğinin de giderilmesidir. Çene ucunun ne kadar ileri alınacağı ve/yada çenenin ne kadar uzatılacağı yine ameliyat ön görüşmesi sırasında bilgisayarda profil resimleri üzerinde yapılan çalışmada karar verilir.

Çeşitli uluslararası bilimsel yayınlarda burun estetiği için başvuran hastaların % 15-25’inde augmantasyon mentoplasty (çene ucu büyültülmesi) gerekirken, yurdumuzda ırksal özelliklere bağlı olarak bu oran daha yüksektir.

Ülkemizdeki hastaların yaklaşık %25-45’inde mentum hipoplazisi (çene ucu küçüklüğü) mevcuttur. Ancak bu hastaların çok minik bir kısmı durumun bilincinde olduğundan hastaya mentoplastinin öneminin iyice açıklanması gerekmektedir.

Mentoplasty nasıl Yapılır?
Augmantasyon mentoplasty’nin çeşitli şekilleri vardır. Bunlar içinde:
1. Yağ enjeksiyonu: Hastanın bel veya karın bölgesinden yahut gıdı altından alınan yağların bazı işlemlerden geçirildikten sonrasında çene ucuna verilmesi

2. Dışardan enjeksiyon maddelerinin verilmesi: Kollagen, hyaluronic asit vb bir çok yabancı madde çene ucuna enjekte edilebilir.

3. Kıkırdak yerleştirilmesi

4. Çene ucu protezleri yerleştirilmesi:

5.Çene kemiklerinin cerrahi müdahale ile kesilerek öne doğru ilerletilmesi.

Bütün bu yöntemlerin kendine gore avantaj ve dezavantajları vardır.
Burun Estetiği yapmış oldurmak amacıyla başvuran bir hastanın çene yapısı da dikkate alınmalı ve gerekirse çene ucu büyütülmesi (augmantasyon mentoplasty) işlemi hastaya önerilmeli ve bu operasyonun detayları hastaya anlatılmalıdır.

Daha önceden bunu düşünmemiş hastalar ilk anda yeni bir ameliyat fikrine çok sıcak yaklaşmasalar da konu hakkında yeterince bilgilendirilince tepkileri çoğu zaman olumlu olmaktadır.

Post Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *