Kırmadan Burun Estetiği Nasıl Yapılır ?

KIRMADAN BURUN ESTETİĞİ NASIL YAPILIR ?

Estetik cerrahide burun ucu estetiği yapılırken ameliyatlı ameliyatsız çeşitli teknikler kullanır. Burun ucundaki en yaygın olan estetik sorunlar arasında düşüklük, aşırı kalkık, asimetrik, geniş veya dar burun ucu olarak sayılabilir. Burundaki şekil bozukluğunun ihtiyacına nazaran en uygun teknik belirlenir.

Yapısal olarak burun ucundaki şekil bozukluklarının sebebi genellikler kıkırdak ve yumuşak doku problemlerından dolayı ortaya çıkar. Tedavisinde de yalnız yumuşak ve kıkırdak dokuya müdahale ederek burun ucundaki şekil bozuklukları düzeltilir. Burun ucu tedavisinde kemik üzerinde işlem yapılmasına gerek olmadığı için kırma veya törpüleme işlemi de uygulanmaz. Burun ucu ve burun tabanı genişliği, burun ucu düşüklüğü ve kalkıklığı, gene burun deliği asimetrileri benzer biçimde şekil bozukluklarının hepsinin düzeltilmesinde yalnız kıkırdak doku ve yumuşak doku üzerinde işlem yapılması yeterlidir.

Ameliyatsız burun ucu estetiği uygulaması

Ameliyatsız estetik operasyonlar arasında burun ucu estetiği en uygun bölgeler arasındadır. Burun ucu estetiğinde aşırı büyük olma sorunu hariç diğer şekil bozukluklarının birbir çok ameliyatsız yöntemler ile tedavi edilebilir. Botoks ve dolgu enjeksiyonu teknikleri ile burundaki problemlerı 15 dakika içinde düzletmek mümkün. Üstelik yapılan şekil düzeltmesi derhal görünür hale gelir. Ameliyatsız bir prosedür olduğu için iyileşme süresine gerek olmaz. Hasta düzelmiş burnuyla hemen normal yaşantısına devam edebilir. Geçici prosedürler olduğu için enjeksiyon işleminin ortalama 1 yıl içinde tekrarlanması gerekir.

İdeal burun ucu şekli nedir?

Güzel duyu operasyonlar hesaplamalar altın oran biçimülüne gore yapılır. Altın orana bakılırsa burun yüzün üçte birlik kısmını kaplamalı ve yüzün tam ortasında yer almalıdır. Burnun kendi içinde de aynı altın oran hesaplaması yapılır. Burun tabanı ile burun ucunun genişliği, burun ucunun yüksekliği ile burun tabanının genişliği ve burun uzunluğu ile burun delikleri arasında da kendine has bir altın oran hesaplaması yapılır. İdeal burun şeklinin oluşturulabilmesi için hepsinin birbiri ile uyum içinde olması gerekir. Bu biçim yine üçte bir oranı ile hesaplanır. Bu sayede yüz ile en uyumlu ideal şekli tasarlanmış olur.

İdeal burun ucu nasıl tasarlanır?

Bu operasyonda burun ucundaki mevcut şekil bozukluklarını saptamak için İlk olarak burnun fizyolojik muayenesi yapılır. Daha sonra burnun çeşitli açılardan yüksek çözünürlüklü fotoğrafları çekilir. 3d tasarım cihazına ilişik özel yazılım programları kullanılarak kişinin kendi fotoğraflar üzerinden yeni burnun tasarımı hazırlanmış olur. 3d simülasyon görüntüleri üzerinden kişiye burnunun önceki ve sonraki halleri gösterilir. Böylece hasta operasyondan sonra iyi mi bir buruna sahip olacağını üç boyutlu görüntüleri üzerinden görmüş olur. Ayrıca üç boyutlu mask uygulamasıyla ferdin yine üç boyutlu maskeleri hazırlanarak operasyondan önce hastaya verilir. Üzerinde istediği önerileri getirebilmesi ve operasyondan sonrasında herhangi bir kötü sürprizle karşılaşmaması sağlanır.
Burun ucu estetiği operasyonu hangi şekilde yapılır?

Burun ucu estetiği lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hasta operasyon sırasında ya tamamen uyur ya da aslabir şey hissetmeyecek şekilde bölgesel olarak uyuşturulur. Cerrahi olarak çoğu zaman kapalı teknik tercih edilir. Kapalı teknik ile burun ucu estetiğinde kesiler burun deliğinin içerisinden açılır. Şekil bozukluğunun türüne nazaran kıkırdak doku veya yumuşak dokuya müdahale edilerek burun ucu yine şekillendirilir. Dikişler burun deliklerinin içine atıldığı için dışarıdan görünen bir dikiş izi olmaz. Operasyonun ardından burun ucuna özel bantlar yapıştırılır. Operasyondan birkaç gün sonra bantlar çıkarılır. Kemiğe müdahale olmadığı için atel kullanımına gerek olmaz. Hasta ameliyat ile aynı gün taburcu edilir.

Post Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *