Meme Büyütme Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

MEME BÜYÜTME AMELİYATI HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Meme Büyütme Ameliyatı Hakkında Bilmedikleriniz!

Meme, kadının cinsel kimliğini vurgulayan en önemli organdır. Kadın vücudunda omuz genişliği, bel ve kalça çevresi ile orantılı boyutlarda yer alması vücut estetiği ve özgüvene önemli ölçüde katkı sağlar. Meme ufak olduğu zaman vücut konturu eksik kalır. Bu durumun sağlıklı bir kadında psiko-sexüel sıkntılar yaratması şaşırtıcı değildir. Her neyse ki günümüzde değişen teknolojinin de gelişimi yardımıyla meme büyütme (augmentation mammoplasty) ameliyatları oldukça güvenli ve hasta tatmini yüksek ameliyatlar haline gelmiştir.

Meme Büyütme Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler 

Memeler yapısal ve genetik nedenlerle küçük olabilir. Meme büyütmenin günümüzde en geçerli ve sağlıklı yolu, meme protezi (implant) kullanarak meme büyütme ameliyatı yapmaktır. Bireyin kendi yağ dokusu ile (lipofilling) veya yeni jenerasyon dolgu maddeleri (hyaluronc acid) ile bir miktar büyütme sağlanabilse bile bunlar ile elde edilmiş volümler tataminkar değildir, üstelik de kalıcı olmamaktadır.

Meme protezlerinde kullanılan başlıca madde silikon ve silikon türevi olan jellerdir. Günümüz protezleri silikon bir kılıftan üretilmiştir, içleri silikon jel veya serum fizyolojik (tuzlu su) ile doludur. Ameliyat esnasında istenilen boyuta kadar serum fizyolojik ile şişirilenler de mevcuttur. Fakat bunların süre içinde vücuda bir zararı olmasa da sızıntı yaparak hacim kaybına yol açabildiği bilinmektedir. Bu açıdan kullanıma hazır protezler daha güvenilirdir. Jel silikon dolu olan protezler meme dokusuna kıvam olarak daha yakındır. Aslında 1960 lardan beri kullanılagelen bu araç-gereç 1990 larda ABD de FDA (Food and Drug Administration) tarafınca incelemeye alınmış ve 2006 da yine kullanıma girmiştir.Meme kanseri veya bağ doku hastalıkları ile silikon meme protezleri arasında bir bağ kurulamamıştır.Tıpta birçok alanda kullanılagelen silikon, bilimsel açıdan insan sağlığına zararsız bir madde olarak değerlendirilmektedir.

Meme protezleri başlıca yuvarlak ve anatomik (damla) şeklinde üretilmektedir. Bunlar da kendi içinde farklı yüksekliklerde (projeksion) olabilmektedir. Yüzeyleri de düz yada textured (pürtüklü) olabilmektedir.

Meme protezi meme altından, meme başından ve koltuk altından meydana getirilen kesilerden birisiyle hastaya yerleştirilebilir. Hastanın vücudunda yerleştirildiği yer kas altı (subpektoral), meme bezi altı (subglanduler) yada iki planlı (dual plane) olabilir. Ameliyatın estetik açıdan başarılı olması için doğru protez büyüklüğü ve sizin vücut yapınıza uygun plan seçimi çok önemlidir. Her yöntemin avantaj ve dezavantajları vardır. Bunların ayrıntılı bir şekilde hastayla tartışılması gerekir, beklenti ve isteklerinizi doktorunuza iletiniz.

Ameliyat öncesinde 40 yaş üzeri hastalardan meme utrasonu ve gerekirse mamografi istenebilir. Ameliyat hastanede ve genel anestezi altında ortalama 1 saat sürmektedir. Düzgüsel koşullar altında dren konmaz ve dikişler alınmaz. 1 gece hastanede kalmak önerilir. Ameliyat sonrası 2-3 gün göğüs ağrısı olabilir. İlk günlerde ödem olması da normaldir.Genel anlamda 4-5 gün sonra işe başlanabilir.Enfeksiyon ve hematom (kan toplanması) çok nadir durumlardır.

Protez vücut için yabancı bir malzeme olduğundan vücut onun etrafında kapsül denilen ince bir zar oluşturur. Bu düzgüsel bir durumdur ve her hastada gözlenir. Bu kapsülün aşırı derecede kalın oluşması dışarıdan da görülen şekil bozukluklarına yol açabilir. Bu vaziyet daha çok düz yüzeyli protezler meme bezi altına konduğunda ortaya çıkabilir. Günümüzde fazlaca nadir görülmektedir.

Erken dönemde memelerde duyu artışı veya azalması olabilir. Her iki durum da geçicidir.Kalıcı duyu hasarının çok gerilmiş yerleştirilen büyük protezlerle ilişkili olduğuna dair yayınlar vardır.

Meme protezi ameliyatı, doğru planlama ve uygulama yapıldığı süre plastik cerrahinin en yüz güldürücü ameliyatlarındandır. Bireyin özgüvenini artırır, kişinin kendisiyle ve hayatla daha barışık olmasını sağlar.

Post Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *