Saç Ekimi Nasıl Yapılır Nelere Dikkat Etmek Gerekir

SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR

Saç ekimine neden ihtiyaç duyulur?
İlk bakışta en çok dikkat çeken noktalardan birisi saçlarımızdır. Saçımızın kalitesi, niteliği, rengi, uzunluğu farklı değişikdir ve çoğumuz farklı şekillerle ve taramalarla saçımızın farklı ve güzel görünmesi için elimizden geleni yaparız.

Saçımızın rengi, şekli, kısalığı ya da uzunluğu hayattaki duruşumuz, tarzımız, zevk ve beğenilerimiz hakkında ipuçları verir. Saçlarımızın varlığı gençlikle özdeşleşirken, yokluğu olduğumuzdan daha yaşlı algılanmamıza niçin olur.

Saç dökülmesi ile karşılaşan fert sosyal ve kültürel olarak kendini eksik hisseder ve özgüven kaybı yaşar. Bu negatif algı da fertleri hayatın her alanında negatif etkiler. İşte tam da bu nedenle saçlarımız biz için önemlidir.

Bireyler üzerindeki tüm olumsuz etkilerine karşın 50 yaşındaki adamların %50’si saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalır. Bu durumdan kurtulabilmek için bireyler çoğunlukla seneler boyu devam eden bir çok değişik tedavi seçenekleri denerler. Maalesef medikal tedavilerle dökülen saçların yeniden çıkması medikal tedavilerle sağlanamıyor ve modern dünyamızda saç dökülmesinin malum en etkin tedavisi saç ekimidir.

Saç ekimi tekniklerinin tarihçesi

Saç ekimi serüveni 1940’lı yıllarda başlamıştır. 1998 yılında Folliküler Ünite Tekniği’nin gelişimi ile organik, güzel duyu görünümlü saç ekimleri yapılmaya başlanmış ve modern saç ekiminin temelleri atılmıştır. 2003 yılında ise saç köklerinin tek tek alındığı FUE metodu tanımlanmış ve saç ekimi için altın standart teknik olarak belirlenmiştir.

Modern saç ekimi operasyonları

Saç ekimi operasyonu doğrusu başın arka bölümünden saç köklerinin alınıp, saç dökülmesinin oluştuğu alanlara aktarılmasıdır. Bir çeşit yer değiştirme operasyonu da denilebilir.

Başın arka kısmında kalan saçlar ömür boyu uzama kapasitesine haiz donör dominant olarak bildiğimiz saçlardır. Bu saç kökleri kelleşmiş alanlara aktarıldığında saç uzatma kabiliyetlerini yitirmezler. Dominant verici saha saç ekiminin bilimsel temelini oluşturmaktadır.

Başın arka kısmında kafi verici saç kökü olan her fert saç ekimi için uygun adaydır. Geçmişte saç dökülmesi yaşayan birçok hasta saç ekimi için uygun aday değilken, çağıl tekniklerin gelişmesi, saç ekiminin bir sanat olarak idraklanması ile saç kaybı problemi yaşayan derhal her insana bugün saç ekimi yapılabilir.

Günümüzde FUE saç ekimi ile elde edilmek istenen yalnız aktarılan köklerin yetişmiş olması değil, naturel görünümlü bir sonuç elde etmektir. Kimse saç ekimi yaptırdığının farkedilmesini istemez.

Saç ekim cerrahisinde geçtiğimiz birkaç yılda büyük ilerleme kaydedimiş, yama şeklinde şonuçlanan, kaldırım taşı manzarası, çim adam görünümüne yolan açan uygulamalar, yerini tek saçlı kök aktarımı, mikro ve mini greft uygulamalarına bırakmıştır.

Daha nazik, ince saç köklerinin kullanılması, gelişmiş ve yeni cerrahi aletler, saç ekimini meydana getiren cerrahların, kişiye özel, doğal görünümlü, başarılı saç ekimleri yapabilmesini kolaylaştırmıştır.

Tek saçlı köklerin kullanılması ile saç çizgisinde doğallık ve yumuşak geçiş elde edilmektedir. Yeni bir saç çizgisi oluşturmak her zaman cerrahi deneyim ve artistik yetenekler gerektirmektedir. Saç dökülmesi yaşamayan bir fert incelendiğinde saç çizgisinin çok ince nazik saçlardan oluştuğu, düz bir çizgi gibi davam etmediği, arkadan öne doğru saç köklerinin kalınlaştığı rahatça farkedilebilir.

çağıl saç ekimlerinin yan etkileri operasyon sonrası oluşan hafifçe bir ağrı ve rahatsızlık, ender de olsa göz çevresinde hafifçe bir şişme ve alıcı sahada oluşan bir hafta kadar süren kırmızı nokta ve kabuklanmalardır. Kanama, enfeksiyon, skar yok denebilecek kadar azca görülmektedir. çağdaş saç ekim cerrahisi hasta için konforlu, önceden tahmin edilebilir sonuçları olan ve yüz güldürücü bir cerrahi operasyondur.

Saç kaybı yaşam boyu süren bir süreçtir. Saç kaybının devamı veya daha çok sıklık elde etme isteği, tekrarlayan saç ekimleri ile mümkün olur. çağıl saç ekim teknikleri ile bir seansta büyük sayıda saç kökü elde edilir, böylece istenilen sonuca ulaşmak için daha azca sayıda operasyon yapılır.

Saç ekimi ne anlama gelir?

Saç ekimi en temel anlamıyla başın arka kısmından iki kulak arası bölgeden, cilt altından dökülmeme genetiğine haiz saç köklerinin alınıp, ön tarafta saçlandırılmasını istediğimiz bölgelere cilt altına transferini yapmaktır.

Saç ekimi kalıcı bir operasyon mudur?

Saç ekimi kalıcı bir işlemdir. Saç ekim esnasında nakledilen saç kökleri genetik olarak testesteronun saç dökücü etkisine dirayetli köklerdir. Ekilen saçlar ömür boyu aktarma edildikleri bölgede kalmaya devam etmektedirler. Açıktır ki ekilen saçlarda bir müddet sonra dökülseydi saç ekimi yapmanın bir anlamı olmazdı.

Saç ekiminde ekilen saç kökleri mi, saç telleri midir?

Saç ekim esnasında nakledilen birimler (folliküler ünite) saç kökleridir. Saç kökü (folliküler unite) içinde tekli, ikili, üçlü yahut daha fazla saç teli barındıran anatomik yapılardır. Anatomik bütünlüğü olan yapılar olduğundan saç köklerinin (folliküler üniteler) saç ekim sırasında kullanılması sonucun doğal, estetik ve verimli olmasını sağlar.

Saç ekiminde verici alan neresidir?

Saç kökleri (folliküler unite), saçların özellikle yoğun olarak bulunduğu ve dökülmeye kuvvetli olduğu iki kulak arası ve ense bölgesinden alınır. Böylece ekilen saç dökülmez ve saç ekim sonrası sonuç kalıcı olur.

Saç ekiminde verilen sayılar neyi ifade eder?

Saç ekiminde nakledilecek miktar saç kökü sayısını ifade etmektedir. Saç tellerinden bahsedecek olursak saç teli adedi saç kökü miktarının iki katından daha fazla olabilmektedir. Bu anlamda saç ekim öncesi hastaya önerilen sayıları saç teli miktarı üzerinden mevzuşmak kafa karıştırıcı olabilmektedir. Her bir saç kökünün (folliküler unite) birden fazla saç teli içerdiğini düşünürsek 3000 saç kökü naklettiğimizde aslına bakarsak 8000-10000 arası saç teli nakletmiş oluyoruz.

Post Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *