Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır? Kime Yaptırılmalı?

SAÇ EKİMİ NEDİR? NASIL YAPILIR? KİME YAPTIRILMALI?

-FUE ; Follicular Unit Extraction baş harflerinin kısaltmasından doğar.

-FUE Saç Ekiminde alınan doku parçalarına greft ismi verilir ki bunlar da tekli, ikili, üçlü, dörtlü kimi zaman de beşli kökler ihtiva eder. Her bir saç kökünden de bir saç teli çıkar. Her bir greft ortalama 2-2,5 saç kökü içerir. (yani 1000 greft = 2000-2500 saç kökü içerir.)

-FUE saç ekiminde greftlerin alınmasında 0,6-0,7-0,8 mm şeklinde çok hassas punch denilen uçlar kullanılır.

FUE saç ekimi kabaca 3 aşamadan kaynaklanır.
1) Greftlerin toplanması (genellikle ense bölgesi ve yan taraflar, kimi zaman sakal ve göğüs bölgesi )
2) Ekim yapılacak bölgeye kanalların açılması (bence en önemli aşfakat, yönlerine dikkat edilmeli!)
3) Sağlam bir şekilde çıkartılan greftlerin gene sağlam olarak ekilmesi şu demek oluyor ki ekim aşaması

-FUE saç ekimi fazlaca kırılgan ve sabırlı olunması gereken (bununla birlikte hasta da sabırlı olmalı) bir ameliyattır. Greft sayısıyla orantılı olarak seanslar averaj 6-8 saat bazen daha da uzun sürebilmekte.

Saç ekiminde organik görünümü elde eden en önemli iki faktör ekim meydana getirilen saçların yönü ve sıklığıdır. Naturel bir ön saç çizgisi tasarımı da oldukca önemlidir.
-ayrıca choi implanter denilen saç ekim kalemleri de ekim işlemi sırasında kullanılmaktadır. Bu durumda kanal açılma işlemi yapılmadan direk ekim yapılır. ( DHI = Direct Hair Implantation )

-FUE SAÇ EKİMİ ÇOK ÖNEMLİ VE GERİ DÖNÜŞSÜZ BİR AMELİYATTIR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1) Araştırma yaparken dikkatli olun. Saç ekiminin bir ameliyat bulunduğunu ihmal etmeyin ve kesinlikle bir güzel duyu, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı’na başvurun. Hekiminizin tıp diplomasını ve uzmanlık diplomasını kesinlikle görün. (Maalesef Türkiye’de saç ekimi uzmanı, saç ekim koordinatötü, trikolog benzer biçimde uydurma, komik ünvanlar adı altında hemşire, sıhhat memuru ve hatta sağlıkla hiç alakası olmayan insanoğlu dahi bu işi yapmakta(!) )

2) Görüşmeyi meydana getirdiğinız plastik cerrahi uzmanı hekime ameliyatın tüm aşamalarını (greft alımı, kanalların açılması ve köklerin yerleştirilmesi) bizzat kendisinin yapmış olup yapmayacağını açıkca sorun, zira ekibim var, ben onların başlangıcında bulunacağım benzer biçimde cevapları kabul etmeyin. Ameliyat baştan sonrasında hekimin yapması gereken bir iştir.

3) Ameliyatınız sırasında alınacak olan greftlerinizin alım işlemi sonlanır bitmez, mümkünse yüksek çözünürlükte fotoğraflarını alınki sonra sayma imkanınız olabilsin. Bunun için en iyisi ve pratik olanı kendi cep telefonunuzun kamerasıdır.

Bu konuda gerçekçi olmayan mega seans vb. 5000-10000 greft şeklinde açıklamalardan uzak durun.

4) İşte tamamıı garanti eden bir klinikte güvenle ameliyatınızı gerçekleştirebilirsiniz.

-Ben hastalarıma açıkça neyi yapabileceğimi, neyi yapamayacağımı anlatıyorum. Saç ekiminin bir süreç bulunduğunu, kimi zaman açıklığı çok olan hastalarda, birkaç seans gerekebileceğini vurguluyorum.

Saç ekimcilerin(!) çokça bulunmuş olduğu ülkemizde, hastalarıma bu işlemin bir ameliyat olduğunu, ameliyat olacağınız doktoru araştırırken yukarıda belirttiğim kriterleri göz önünde bulundurmalarını öneriyorum.

Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır? Kime Yaptırılmalı?

Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır? Kime Yaptırılmalı?

Saç ekimi ile ilgili bir başka yazımızı aşağıda paylaşıyoruz keyifli okumalar.

sac-ekimi-nasil-yapilir-nelere-dikkat-etmek-gerekir/

Post Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *