Saç Ekimi Sonrası Süreç Nasıldır ?

SAÇ EKİMİ SONRASI SÜREÇ NASILDIR ?

Saç Ekimi Sonrası ve Bakım

FUE Tekniği ile Saç Ekimi Animasyonu İzle

Saç ekimi operasyonunun yaklaşık 1 ile 2 hafta öncesinden süregelen hazırlık sürecine benzer bir süreç, operasyon daha sonra da görülmektedir. Yaklaşık 6 ay boyunca geçindiren bu iyileşme süreci içinde hastalar bazı hususlarda çok dikkatli olmalıdır. Bu sürecin gerekliliklerine uyan hastalarda operasyonun daha başarılı geçmiş olduğu ve iyileşme süresinin kısaldığı saptanmıştır. 6 aylık bu zaman dilimini 2 bölümde incelemek mümkündür. Bu bölümler şu şekildedir:

Ekilen saçların tutma süreciEkilen saçların dökülüp tekrar çıktığı süreç

Ekilen Saçların Tutma Süreci

Saç ekimi operasyonunun derhal ondan sonra başlamış olan bu süreç ortalama olarak 5 ile 7 gmeşhurk bir süre dilimini kapsamaktadır. Yaklaşık 1 haftalık bu süreç içerisinde saç derisi çok kırılgan ve mikroplara daha duyarlı bir şekilde olmaktadır. Bu nedenle saç derisi için ilave önlemler alınması ve enfeksiyon ihtimaline karşı korunması gerekmektedir. Özellikle ilk 3 günlük süreç içinde saçlar kesinlikle yıkanmamalıdır. Saç ekimi operasyonundan sonraki ilk yıkama işlemi çoğu zaman saç ekim merkezlerinde 3 günlük sürenin arkasından gerçekleştirilmektedir.

Operasyon sonrası bu süreç içinde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalar şu şekildedir:

Kirli, tozlu ve dumanlı ortamlardan kesinlikle uzak durulmalıdır.
Ağır işler yapılmamalı ve stresten uzak durulmalıdır.
Hem güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için aynı zamanda dışarıdaki kirli havadan korunmak için saç derisini sıkmayacak şekilde rahat bir şapka kullanılmalıdır. Şapka ev ortamında çıkarılmalı ve saç derisinin nefes almasına izin verilmelidir. Oksijen saç derisinin iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
Saç derisine aslabir kimyasal ürün uygulanmamalıdır. Yalnızca doktorun verdiği ürünler yada ilaçlar kullanılmalıdır.
İlk 3 günlük sürenin bitiminde saç ekimi operasyonu geçirmiş kişiler için özel olarak üretilen şampuanlar ile saçlar her gün yıkanmalıdır.
Yıkama işlemi esnasında ürün 1 yada 2 kere kullanılmalı ve saç derisine çok duyarlı hareketlerle uygulanmalıdır.
Saçları kurutma işlemi sırasında havlu ile saçın nemi yavaş hareketlerle alınmalıdır.
Gerekmediği sürece fön makinası kullanılmamalıdır. Kullanıldığı takdirde ılık ayarda ve saç derisine çok fazla yakınlaştırılmadan kullanılmalıdır.
Özellikle ilk bir haftalık süreç içerisinde baş bölgesine gelebilecek darbelerden korunmak gerekmektedir.
Uyku esnasında başın üst kısmına doğrusu saç derisine yastık temas etmemelidir.
Alkol ve sigara iyileşme sürecini fazlaca negatif yönde etkileyeceği için özellikle ilk 1 hafta kullanılmamalıdır.
Sportif faaliyetlerden ve yorucu işlerden uzak durulmalıdır.
Bu süreçte saç diplerinde kırmızı noktalar oluşması ve kabuklanma meydana gelmesi fazlaca normaldir. Bu kabuklanma ve kırmızı nokta görünümü kısa zamanda geçmektedir. Kabuklanmanın uzun dönem geçmemesi, yeni saçların saç derisinden çıkmasını ve uzamasını engellemektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında doktora danışılmalıdır. İlk zamanlarda saç derisinde meydana gelen kaşınma hissini giderebilmek için doktorun önerdiği kaşıntı giderici spreyler kullanılabilir.
Ekilen Saçların Dökülüp yine Çıktığı Süreç

Saç ekimi sonrası 1 haftalık süreçten sonra ortalama 6 ayı kapsayan öteki sürece girilmektedir. Bu süreçte çıkan saçların dökülmesi oldukça normaldir. Çünkü çıkan ilk saçlar zayıf özelliktedir ve aslolan saçların çıkması ve güçlenmesi için belirli bir süre geçmesi gerekmektedir. çoğu zaman 4 hafta sonrasında süregelen bu dökülme süreci, bazı hastalarda daha erken veya daha geç olabilmektedir. 6 aylık bu süreç içinde de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.
Havuza ve denize girmekten kaçınılmalıdır. Özelikle havuz temizliğinde kullanılan bazı kimyasal maddeler saç derisine fazlaca zarar verebilmektedir.
Saç kesiminde ustura ve makine kullanılmamalıdır, makas kullanımı daha uygun olacaktır.
Jöle ve sprey şeklinde saç şekillendirici ürünlerden uzak durulmalıdır. Ayrıca saç boyası yapılmaması gerekmektedir.
Özellikle kadınların kullandığı maşa benzer biçimde saç şekillendirici makineler saç derisine zarar verebileceğinden kullanılmamalıdır. Fön işlemi esnasında yüksek oranda sıcak hava kullanılması da saç derisine zarar vereceğinden ilk 6 ay kullanılmaması gerekmektedir.
Duş esnasında çok sıcak su kullanılmamalı ve basınçlı suya maruz kalınmamalıdır.
Saça düzenli aralıklarla yumuşak hareketlerle masaj yapılmalı ve hekim tarafınca verilen ilaçların kullanımı aksatılmamalıdır.
Saç ekimi sonrası iyileşme süreci uzun sürmekte, saçlardaki gürleşmenin gözle görülür bir fark yaratması vakit almaktadır. çünkü sabırlı davranmak gerekmektedir. Dökülen saçlar birkaç hafta içerisinde yine çıkmaya, dökülmeyen saç telleri ise kalınlaşmaya ve güçlenmeye başlayacaktır. Saçların ortalama yüzde sekseni 6 ile 8 ay içinde çıkmış olacaktır. Saçların tamamının çıkması ve uzaması ise yaklaşık olarak 1 yıl sürmektedir. Bir yılın sonunda saç derisinde operasyona ait izler tamamen gitmiş olacak ve saçlar gürleşerek oldukça doğal bir görünüm alacaktır. İyileşme sürecinin ardından yapılacak bazı bakımlar ile saç ekimi işleminin kalitesi ve kalıcılığı arttırılabilmektedir. Bu bakım yöntemlerinden biri de saç mezoterapisidir.
Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi, saç dökülmesini azaltmak ve saçları güçlendirmek için özellikle son yıllarda sıkça uygulanan yöntemlerden biridir. Saç mezoterapisi, saç ekim işleminden önce saç sayısını ve standardını çoğaltmak için bazı hastalar tarafınca yararlanılan bir yöntem olduğu şeklinde, saç ekimi sonrasındaki iyileşme sürecinin arkasından da uygulanabilen bir yöntemdir. Saç mezoterapisi yeni saç köklerinin çıkışına yardımcı olmaktadır. Saç kökleri gelişebilmek için bazı vitaminlere ve minerallere ihtiyaç duymaktadır. Bu yöntem ile saçların ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller ile bazı antioksidan maddeler saç derisine uygun ince enjektörler ile uygulanmaktadır. Bu sayede kıl kökleri lüzumlu maddeleri alarak gürleşmektedir ve yeni saç kıllarının çıkışı hızlanmaktadır. Saç mezoterapisi ortalama olarak 10 seansta yapılmaktadır. Genellikle beşinci seanstan sonrasında saçlarda canlanma ve kıl köklerinde artış gözle görülür seviyelerde olmaktadır. Sekizinci ve dokuzuncu seanslarda saç dökülmeleri oldukca azalır.

Saç mezoterapisi özellikle saç ekimlerinden sonrasında sıkça kullanılan bir bakım yöntemidir. Kalıcı olması ve tedavinin çok uzun sürmemesi bu yöntemin en avantajları taraflarındandır. Saça dışarıdan meydana getirilen bakımlar kısa vadede saçın kendini toparlamasını sağlamaktadır fakat mezoterapi yönteminin kalıcılığı ortalama üç ile dört yıl içinde sürmektedir. Bu süreç içerisinde saçlar tamamen kendini yenilediği için yine uygulanması gerekmektedir. Saç mezoterapisi saç ekiminden sonrasında uygulandığında işlemin başarı oranını ciddi oranda arttırmaktadır. Saç ekimi ile yeni saç kökleri çıkması sağlanmakta, mezoterapi işlemi ile yeni saç kökleri çıkmasına destek olunmakta ve saç kalitesi arttırılmaktadır.
Saç Mezoterapisinin Uygulanması

Saç mezoterapisi genellikle özel bir saç derisi masajı ile beraber uygulanmaktadır. Saçlar buğu yardımıyla yumuşatılıp uygulamaya hazır hale getirildikten sonrasında içinde saç besleyici maddeler bulunan enjektörler kullanılarak saç derisine işlem uygulanmaya başlanır. İşlem sırasında ağrı ve acı hissini en aza indirebilmek için bölgesel anestezi işlemi uygulanabilmektedir. Uygulama el ile yapılabileceği gibi bilgisayar destekli makineler aracılığı ile de yapılabilmektedir fakat el ile yapılan işlemde her bölgeye eşit derecede ilaç kullanmak oldukça zor olduğundan genellikle makine yöntemi ön plana çıkmaktadır. Seanslar ortalama olarak 20 ile 30 dakika içinde sürmektedir. Saç ekiminden sonra olduğu şeklinde saç mezoterapisinden sonra da yıkama ve kurutma benzer biçimde bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. İşlem yaklaşık olarak 10 seans sürmektedir.

Post Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *