Uygulama videosu
Öncesi & Sonrası
Uzmanımıza Sorun

Lazer Epilasyon Nedir?

Kıl üreten kök hücrelerini, lazer ışını ile hasara uğratarak işlevini yitirmesini sağlama işlemi lazer epilasyon olarak adlandırılır. Melanin adı verilen, kıl yapısındaki siyah boya maddesi, lazer ışınını direkt olarak emer ve oluşan bu yüksek ısıyla birlikte kök hücreleri fonksiyonunu yitirmiş olur. Siyah kıllar lazer ışınından daha çabuk ve kolay etkilenir. Gri ve beyaz kılların lazer ışınından etkilenmesi daha zordur. Bu açıdan koyu renkli istenmeyen kıllar lazer epilasyon ile kolayca yok edilebilir.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer cihazının başlığı yardımıyla cilde bölgesel olarak tek tek atış yapılır. Kıl köklerini hedef alan bu atışlar kıl köklerinde ısıya dönüşür. Bu ısı ise anında kıl kökünü hasara uğratır. Bu sırada iğne batmasına benzeyen çok hafif bir acı hissedilebilir. Kıl kökleri şişer ve kızarır. Bu da işlemin işe yaradığını gösterir.

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Epilasyon amacı ile kullanılan lazer, 3 çeşide sahiptir. Lazer tipinin, kişinin cilt ve kıl yapısına göre seçilmesi son derece önemlidir.

Diode Lazer

800 nm dalga boyuna sahip bir lazer tipidir. Dalga boyunun uzun olması cildin daha derinlerine inebilmesini sağlar. Böylece en derindeki kıl kökleri üzerinde de etkilidir. Bir diğer avantajı da koyu renkli tenlerde de çok iyi sonuç veriyor olmasıdır.

Alexandrite Lazer

En çok tercih edilen lazer tipi olan Alexandrite, 755 nm dalga boyuna sahiptir. Bu lazerin en önemli özelliği geniş bölgelere etki edebiliyor olmasıdır. Böylece daha kısa seans süreleriyle iyi bir sonuç elde edilir. Melanin hücrelerini etkilediği için açık renkli kıllarda etkili değildir. Soğutucu sistemi olduğu için uygulama sırasında çok fazla acı hissedilmez. Bu lazer tipi omuz, sırt, kol ve bacak bölgeleri için uygundur.

Nd Yağ Lazer

1064 nm dalga boyuna sahip olan Nd yağ lazerin en önemli özelliği hem koyu hem de açık tenlilerde işe yarıyor olmasıdır. Diğer lazer tiplerine göre daha acılıdır. Bu açıdan daha az tercih edilir.

Ruby Lazer

694 nm dalga boyuna sahiptir. Açık renkli kıllarda da etkili olduğundan yüz bölgesi için tercih edilir.

Lazer Epilasyon ile ilgili Sorulan Sorular

Hangi Lazer Tipini Tercih Etmek Gerekir?

Sizin için hangi lazer tipinin uygun olduğuna uzmanlar karar verir. Kıl köklerinin derinliği, kılların rengi, cilt rengi, cilt tipi gibi birçok unsur lazer seçiminde önemlidir. Ancak genel olarak vücut bölgeleri için Alexandrite lazer, yüz bölgelerinde Diode lazer, daha derin köklere sahip kıllar için ise Nd yağ lazer uygundur.

Lazer Epilasyon İşleminden Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Lazer epilasyona başlamadan 1 ay önce kılları ağda, epilatör cihaz, ip ya da cımbız ile kökünden almamak gerekir. Lazer epilasyon işleminin başarılı olması için kıl köklerinin uzaması şarttır. Bu açıdan bu sürede jilet ile alınabilir. İşlemden 1 ay önce solaryuma girilmemeli ya da bronzlaşmamalıdır. Cilt renginde herhangi bir değişim etkisini azaltır. Kullanılan ilaçlar, deri rahatsızlıkları ya da diğer hastalıklar işlemden önce mutlaka bildirilmelidir.

Lazer Epilasyon İşlemi Ne Kadar Sürer?

İşlem süresi yapılacak bölgeye göre değişiklik gösterir. Yüzdeki bölgeler 10 dakikada, iki bacak 1 buçuk saatte, koltuk altı 15 dakikada, sırt bölgesi ise 40 dakikada yapılabilir.

Lazer Epilasyon Kaç Seans Yapılmalıdır?

Seans süresi uygulama yapılacak bölgeye, kıl rengine, cilt tipine göre değişiklik gösterebilir. Ancak 6 seansta iyi bir sonuç almak mümkündür. Vücut bölgeleri gibi geniş alanlarda ise 8-12 seans gerekebilir.

Uygulamadan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. İşlemden hemen sonra bölgeye buz kompresi yapılarak şişlik ve kızarıklıkların azalması sağlanır.
  2. Cildi nemlendirmek de cildin toparlanması için gereklidir.
  3. İşlemden sonraki ilk 24 saatte bölgeye çok sıcak su değdirilmemelidir.
  4. İlk 24 saatte bölgenin terlemesine neden olacak egzersizler yapılmamalıdır.
  5. 15 gün boyunca güneşe çıkmamalı veya solaryuma girilmemelidir.

Neden Lazer Epilasyon Yaptırmalıyım?

Hem erkekler hem de kadınlar için istenmeyen tüyler bir sorun oluşturabilir. Özgüveni etkileyen vücuttaki kılların çıkma sebebi genetik ya da hormonal olabilir. Bazı ilaçlar ve rahatsızlıklar da kılların çoğalmasına neden olabilir. İstenmeyen tüyleri jilet, ip, ağda, cımbız ya da kimyasal tüy dökücüler ile geçici olarak yok etmek mümkündür. Ancak tüm bu yöntemler düzenli olarak yapılması gerektiğinden uğraştırıcıdır. Lazer epilasyon kıl köklerini hasara uğrattığı için kalıcı olarak kıllardan kurtulmanın en iyi yöntemidir.

Lazer Epilasyon Fiyatı Ne Kadar?

Lazer epilasyon fiyatı tercih edilen lazer tipi, lazer epilasyon yapılacak bölge, kılların miktarı ve tipi gibi birçok sebepten dolayı değişikliğe sebep olur. Bu sebeple net bir fiyat vermek mümkün değildir. Lazer epilasyon yaptırmak ve bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

HEMEN ARA
WHATSAPP
YOL TARİFİ
Özel İndirim ve Kampanyalardan Faydalanmak için bilgilerinizi bırakın.
Uygulama ile ilgili bilgi alın Uzmanımıza sorun
Soru sorun
Uzmanımız yanıtlasın
Sorunuz mu var? Uzmanımıza Sorun!